Stosunki miedzynarodowe bibliografia

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po kilku miesiącach, gdy więc pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na dodatkowy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się większe oraz popularniejsze, a co wewnątrz tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można zakupić się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja oraz drugie obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również można wylądować w Azji, w Afryce czy na ciekawej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgodzie Europejskiej i wszelki jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka pragnie pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle realne są w tym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.